Jste návštěvník | Dnešních návštěv

Breviář vždy po ruce… a nejen to

Vrátím-li se o nějakých patnáct let zpátky, nemohu nevzpomenout na všudypřítomnou otázku při balení na cesty: „Kam s breviářem?“ O to zajímavější byl týden, v němž se přecházelo z jednoho dílu na druhý a bylo nutné vzít je s sebou oba. Pokud se člověk chtěl připojit k denní modlitbě církve, musel počítat s nějakým tím kilem v zavazadle navíc. Druhou „obětí“ pak bylo – byť nám to přišlo přirozené – nekonečně listovaní či tonutí ve spektru záložek. Nejeden by toto všechno považoval za neodmyslitelnou „romantiku“, a to už ani nemluvím o zastáncích vůně papíru a knihy jako takové. V mnohém s nimi souhlasím. Nyní se však podívejme na vymoženost doby elektronických knih.

Denní modlitba církve – breviář dnes může být díky nejrůznějším zařízením součástí každé příruční tašky či kapsy. Nejde o nic nového, vždyť již první dostupná PDA (začátkem prvního desetiletí) umožnila mít obsah celé Bible kdykoli na dosah. S breviářem to tenkrát bylo trochu složitější. Jde vždy o modlitbu složenou s několika částí, které (pokud nechceme zrovna listovat) je třeba podle určitého pravidla vygenerovat. A to už vůbec nemluvím o tehdejší nedostupnosti českého překladu v elektronické podobě. Tento nedostatek postupem času vyřešilo pár nadšenců. S možností dostupného připojení na internet byl vyřešen i problém se zobrazením vygenerované části liturgie hodin. Kdo pak chtěl text všech částí zpřístupnit off-line, musel se smířit s objemným datovým balíkem v paměti svého zařízení.

Pokud je někdo zvyklý číst a modlit se přímo z obrazovky svého počítače, není nic jednoduššího, než si otevřít stránku www.ebreviar.cz, která se denní modlitbě církve již dlouho věnuje. Malý problém však vznikl, když se chtěl člověk modlit z mobilního telefonu či tabletu. Zvláště Apple strojky s operačním systémem iOS měly svá specifika, s nimiž si nejeden nevěděl úplně rady. Text modlitby se sice dal krásně zobrazit v nativním prohlížeči (Safari), ale smůlu měl ten, kdo by si rád daný text zvětšil. Skvělým řešením zde byl alternativní prohlížeč iCab Mobile, který nabízel celou řadu vylepšení. Pro modlitbu breviáře se dalo přednastavit zvětšení textu, který se pak přirozeně zalamoval. Za všechny další vychytávky (a je jich celá řada) mohu jmenovat plugin pro překlad stránky (Translation by Google), převod zobrazeného textu na elektronickou knihu (Convert to ePub) či možnost pohodlného stažení jakéhokoli souboru do interní složky, z níž je soubor možné kamkoli v zařízení exportovat. Kdo chtěl mít všechny vygenerované texty uloženy v zařízení pro použití bez připojení k internetu, musel také použít aplikaci, která podporuje vnitřní nakládání s html soubory. Takovou (opět široce využitelnou) je například GoodReader, která mimo jiné dokáže uložit, rozbalit stažená data a libovolně s nimi nakládat.

n_184

To vše je nyní ale zjednodušeno, protože od února 2014 existuje i pro iOS aplikace Breviář, která nabízí vše výše popsané „pod jednou střechou“. Je opatřena nejen decentním a do systému zapadajícím designem, ale také veškerým potřebným nastavením. Uživatel si může volit mezi jemným či tučným textem, nastavit druh písma a jeho velikost a zároveň určit, které části modlitby se budou zobrazovat. Texty jednotlivých části dostupné off-line jsou generovány, takže samotná aplikace zabírá jen necelých 8 MB. Za celým počinem, který je navíc nabízen zdarma, stojí autoři webu www.ebreviar.cz a jejich spolupracovníci. Všem patří velký dík.

Pro uživatele systému Android, Windows Phone a jiné platformy existují sesterské aplikace nebo balíčky předgenerovaných textů. Odkazy naleznete také na mateřském webu.

Na závěr nutno říci, že to zdaleka nejsou všechny dostupné možnosti. Kdo zná breviář bratří dominikánů s překlady žalmů od Václava Renče a chce se jej modlit, nalezne jej také v elektronické podobě na webu www.breviar.op.cz.

S dalšími technickými i duchovními zkušenostmi s modlitbou breviáře se můžete rozdělit v komentářích.

11097 Total Views 13 Views Today

19 komentářů u Breviář vždy po ruce… a nejen to

 • Jana napsal:

  Dobrý den, lze texty z breviáře v  mobilu nebo PC nějakým způsobem pouze poslouchat (z důvodu špatného zraku)? Děkuji

  • admin napsal:

   Určitě ano, není to ovšem záležitost samotné aplikace Breviář nebo webové stránky, ale toho konkrétního operačního systému. Například Breviář pro iOS má vlevo dole tlačítko, které spustí systémové předčítání textu zvolené modlitby. V nastavení aplikace pak lze určit i rychlost čtení.

   • Jana napsal:

    Dobrý den, mnohokrát děkuji za brzkou odpověď a radu. Jen bohužel nevím co je Breviář pro iOS. V operačních systémech se nevyznám a netuším tedy co a kde hledat. Možná je vysvětlení fungování předčítání příliš složité, ale třeba se ještě časem dopátrám. Děkuji za informaci, že možnost předčítání existuje. Přeji požehnané dny. Jana

   • admin napsal:

    Zkratka iOS je operační systém telefonů a tabletů firmy Apple. Breviář pro tento operační systém má ikonku spuštění předčítání v levém dolním rohu. Ostatní případy by chtělo vyzkoušet a vysvětlit přímo na konkrétním přístroji.

   • Jana napsal:

    Děkuji za další vysvětlení. Apple nemám, snad systém Android v PC a telefonu Lenovo. U toho pravděpodobně možnost předčítání není.

   • admin napsal:

    Zkuste požádat někoho ve svém okolí, ať prozkoumá konkrétní zařízení na možnost předčítaného textu.

 • Stanislav napsal:

  Chvála Kristu!
  Existuje někde online breviář v latinském jazyce?

  • admin napsal:

   Pro Android a iOS např. aplikace iBreviary. Navíc vypadá moc hezky a nabízí texty i ke mši svaté v dalších světových jazycích. Bohužel ne v češtině.

 • Josef Bartoněk napsal:

  Aplikace Breviář CZ na Microsoft Store pro např. Nokia (windows phone) je stále pro rok 2016, je naděje, že bude i pro 2017?

  • admin napsal:

   Breviář pro mobilní Windows je na rozdíl od svých ekvivalentů pro Android a iOS jen balíčkem předgenerovaných modliteb pro konkrétní rok. Je tedy třeba, aby vývojář dodal aktuální verzi pro rok 2017 nebo někdo vytvořil plnohodnotnou aplikaci, která bude jednotlivé modlitby sama generovat. Kontakt na vývojáře stávající verze naleznete přímo na Microsoft Storu.

 • Michaela Kubickova napsal:

  Dobry den,
  snazim se vsemi moznymi zpusoby stahnout breviar offline do meho lumia 800. Kdyz dam prikaz na stahnuti do mobilu, chce to ode mne prihlaseni pres google a tam se zaseknu, protoze ja mam mobil prihlaseny pre yahoo a porad me to hazi ze neodpovida adresa nebo pasword…, kdyz jsem se pokusila stahnou rok 2016 pre store, reklo mi to, ze to neni pro muj mobil a zase nic. Tak nevim, jestli mam nejakou sanci to stahnout. Online se mi otvira v pohode, ale potrebovala bych verzi off. Dekuji mockrat za pomoc… 🙂

  • admin napsal:

   Pokud máte mobil Lumia 800, používáte operační systém Windows. Jakékoli aplikace pak do telefonu instalujete přes Microsoft Store. Aplikace s českým offline breviářem se jmenuje Breviář CZ a je zdarma. Nikam jinam se nepřihlašujete. Do obchodu s aplikacemi se přihlásíte patrně se stejným účtem, jakým jste se přihlásili při aktivaci mobilního telefonu.

 • Pavel napsal:

  Dobrý den, breviář v mobilu mám a je to super, ale ještě mi trochu chybí liturgický překlad NZ jako aplikace do mobilu. Již několikrát jsem se ptal na různých místech a všude mi řekli: „No víte ty autorský práva a ta výroba aplikace a …“ Všude se zdůraznuje důležitost Božího slova pro život křesťana, ale NZ se vydává jen na papíru. Jako na domácí čtení je papír samozřejmě nejlepší, to práce s mobilem akorát rozptyluje, ale mimo domov máme většina mobil všude u sebe …
  A tak vám píšu jestli můžete a víte kde by se to dalo protlačit, aby něco takového vzniklo, tak já oroduji za aplikaci liturgického překladu NZ.
  Děkuji za vaši případnou pomoc Pavel Friedl.

 • Vilda napsal:

  Je možné používat breviář i přes elektronickou čtečku?Děkuju

 • Libuše Smejkalova napsal:

  Mám zajem mít v mobilu Breviář, nejde mi načíst.Zkoušela jsem na dvouch místech, nepodařilo se to.Anglicky neumím.Mobil nám Apple.Děkuji Smejkalova.

  • admin napsal:

   Podle Vašeho popisu je těžké zjistit v čem je problém. Pokud máte iPhone, tak jednotlivé aplikace stahujete skrze App Store přimo v telefonu. V tomto případě tedy aplikace Breviář, která je zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *