This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Jeremiáš

Text k zamyšlení u příležitosti 22. neděle v mezidobí | 28. srpna 2011

Prorok Jeremiáš žil v době, kdy se měnila politická mapa starověkého světa. Končila vláda Asýrie a o moc usilovali Babylon a Egypt. Malé Judské království sevřené mezi těmito velmocemi bylo neustále v ohrožení. Bylo třeba činit rozvážná politická rozhodnutí. Bůh poslal proroka Jeremiáše, skrze kterého dával vládcům Judeje rady a napomenutí. Ti však na Boží slovo nedbali a přivedli zemi ke zkáze.

V této rovině 2660 let starý příběh Jeremiáše ukazuje, jak je důležité, aby ti, kdo vedou národy, žili s Bohem a nechali se vést jeho radami. U Jeremiáše však jsou i další věci, které jsou důležité pro každého z nás.

Jeremiáš se narodil kolem roku 650 před Kristem ve vesnici Anatót ležící několik kilometrů od Jeruzaléma v kněžské rodině. Za Božího proroka byl povolán v roce 627 před Kristem. Bůh tak činí krásnými slovy:

Dříve, než jsem tě vytvořil v životě matky, znal jsem tě, dříve, než jsi vyšel z lůna, posvětil jsem tě, dal jsem tě pronárodům za proroka (Jer. 1,5). Všude, kam tě pošlu, půjdeš, a všechno, co ti přikážu, řekneš. Neboj se jich, já budu s tebou a vysvobodím tě, je výrok Hospodinův (Jer. 1,7).

Ač se Jeremiáš cítí nepřipravený a podle svých slov „jako malý chlapec“, nemůže tomuto volání odporovat. Přijímá poslání a stává se prorokem. Jeho život není snadný. Stojí proti králům, falešným prorokům, lidu i vlastním příbuzným. Je pronásledovaný a osamělý. Jeho proroctví jsou básně, které přirovnávají Izrael k nevěrné ženě, která se odvrací od svého milujícího muže Hospodina k falešným bůžkům. I když je Izrael nevěrný, Bůh ho volá, aby se vrátil k němu a nalezl odpuštění a záchranu. Lid ani králové však Jeremiáše neposlechnou. Jeho varování neberou vážně. A tak přichází to, před čím prorok varoval: babylonský král Nabuchodonosor si podrobí Judsko. Část židů odvleče do zajetí a časem zničí Jeruzalém i s jeho nádherným chrámem. Všichni jsou zdeptaní a bez naděje. A v této temné chvíli přichází další Jeremiášovo proroctví. Není o zkáze, ale o naději.

Hle, přicházejí dny, je výrok Hospodinův, kdy uzavřu s domem izraelským i s domem judským novu smlouvu. Ne takovou smlouvu, jakou jsem uzavřel s jejich otci v den, kdy jsem je uchopil za ruku, abych je vyvedl z egyptské země. Oni mou smlouvu porušili, ale já jsem zůstal jejich manželem, je výrok Hospodinův. Toto je smlouva, kterou uzavřu s domem izraelským po oněch dnech, je výrok Hospodinův: Svůj zákon jim dám do nitra, vepíši jim jej do srdce. Budu jim Bohem a oni budou mým lidem. Už nebude učit každý svého bližního a každý svého bratra: Poznávejte Hospodina! Všichni mě budou znát, od nejmenšího do největšího z nich, je výrok Hospodinův. Odpustím jim jejich nepravost a jejich hřích už nebudu připomínat (Jer. 31,31nn).

Jeremiáš je prorokem, který v době zdánlivě bezpečné a blahobytné varuje před zkázou a v době zkázy přináší naději. Jaký je to rozdíl proti dnešním lidem, kteří v době blahobytu nemyslí na nebezpečí a užívají života. Když pak přijde neúspěch, ponoří se do svých depresí a naději si nepřipouští. Jeremiáš nás učí prožívat přítomnost s pohledem upřeným do budoucnosti. Modli se, pracuj a žij dnes tak poctivě, abys zítra sklidil, cos zasel, a mohl se radovat. Bůh vidí tvé dobro a tvou věrnost. Až přijde čas, jeho odměna tě nemine. A když něco pokazíš, neboj se vrátit zpět k Bohu. On ti dá nové srdce, nový život, nový začátek. Sepíše s tebou novou smlouvu. Shrnuto jednou větou: Mysli na budoucnost s nadějí!

Přestože se mnohá Jeremiášova proroctví naplnila už za jeho života, nedočkal se vděku ani uznání. Ba naopak. Podle tradice byl svými soukmenovci odvlečen do Egypta a ukamenován. Stal se mučedníkem a jeho život má v dějinách spásy mimořádný význam. Jeremiášova proroctví mají totiž dvojí význam. Jeden pro dobu, ve které žil a druhý pro dobu, kdy přišel spasitel Ježíš Kristus. Výrok: „Hle, přicházejí dny, je výrok Hospodinův, kdy uzavřu s domem izraelským i s domem judským novu smlouvu,“ se naplňuje ve chvíli, kdy Ježíš bere ve večeřadle do rukou kalich a pronáší památná slova: „Tento kalich je nová smlouva zpečetěná mou krví…“ (Lk 22,20). A výrok: „Svůj zákon jim dám do nitra, vepíši jim jej do srdce,“ se naplňuje ve chvíli seslání Ducha svatého. Víc jak 600 let po jeho smrti se objevuje hloubka jeho proroctví a jeho slova docházejí naplnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *