Jste návštěvník | Dnešních návštěv

Lze být dokonalým?

Text k zamyšlení u příležitosti 7. neděle v mezidobí | 23. února 2014

Když dobře nasloucháme slovům dnešního evangelia, slyšíme o velké výzvě. První výzva nás chce nasměrovat k přechodu od starozákonního smýšlení ke smýšlení Nového Zákona. Spravedlnost nespočívá v tom, že naservíruji stejnou dávku zlého tomu, kdo se proti mně provinil. Odplatou zlým a zlé se zlo množí. Odpuštěním se tento svět uzdravuje. Druhá výzva nás vede k lásce. Lásce k nepřátelům. Není vyšší spravedlnosti než to, že provinilce svěřím do rukou Boha. Ne kvůli Božímu trestu, ale proto, že jen Bůh může všechny okolnosti správně posoudit. Nemluvě o tom, že přání Božího požehnání komukoli z našich nepřátel přináší požehnání i nám samotným. Podtrženo sečteno: jsme zváni k dokonalosti. Boží dokonalosti.

n_187

Je možné být dokonalý jako Bůh? A kdyby existoval nějaký návod, dá se to vůbec zvládnout? Manuál k dosažení dokonalosti známe. Není to ovšem manuál jako takový, je to příběh. Ne příběh, podle kterého se pokusím sám žít, je to příběh, do kterého mám sám vstoupit a být v něm jedinečnou a nezastupitelnou postavou. Je to příběh Ježíše Krista, který se má stát příběhem Ježíše a mne – Ježíše a tebe.

Možná si řeknete: „Dobře, ale já nejsem Ježíš, nemám sílu být dokonalý jako Bůh.“ A je dobře, když si to uvědomíme. Má dokonalost není v tréningu, spolehlivosti, zodpovědnosti… prostě v mé bezchybnosti. Má dokonalost spočívá v tom, že Ježíš žije se mnou… žije ve mně.

Sv. Pavel krásně říká ve svém listu, že všechno je vaše, vy ale patříte Kristu. A to je výchozí bod. To je podmínka této naší dokonalosti. Když jsem Kristův, jsem s ním i svatý a dokonalý. To je a mělo by být normální. Doba vánoční je dávno pryč a Velikonoce daleko. Proč tak rádi čekáme až to bude „hořet“, až půjdou všichni kolem, abych se i já šel usmířit s Bohem a pozval ho do svého života? Přitom je normální nesmířit se s hříchem. Žít v každém dni naše normální spojení s Ježíšem. Je třeba na sobě pracovat, růst, učit se… a když jsem svatý a dokonalý hříšník, jde to mnohem snadněji, než když jsem jen hříšník.

807 Total Views 1 Views Today

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *