Trojí úřad Kristův

Text k zamyšlení u příležitosti svátku Křtu Páně | 8. ledna 2012

Jméno Pána Ježíše vyslovujeme mnohokrát za den při modlitbě. Co vlastně znamená ono spojení Ježíš Kristus? Jméno Ježíš se překládá jako Bůh je spása, Bůh zachraňuje. Mesiáš (Mašiach), Kristus (Christos), pomazaný je jedno a to samé slovo hebrejsky, řecky a česky. Jaký je jeho význam? Kristus není něco jako příjmení, jde o titul, který vypovídá o svém nositeli důležitou věc. Být christos – pomazaný – znamená být zasvěcený Bohu pro plnění Jeho vůle. Jinými slovy: kdo je christos – pomazaný – patří Bohu a slouží mu ze všech sil.

U Ježíše se však titul Kristus stává jménem. Proč? Ježíš může přijmout titul Kristus za své jméno, protože jako jediný dokonale plní poslání, které tento titul vyjadřuje (KKC 436). Je zasvěcený – patří Bohu na sto procent a koná jen to, co chce Otec. Jak sám říká: „Mým pokrmem je konat vůli Otce.“

Pomazaní byli různí králové, proroci i kněží, ale všichni jsou jen stínem, obrazem jediného živého Krista – Ježíše. On je originál, ze kterého všechno ostatní vyrůstá. On je vzor, kterému se všechno připodobňuje.

Co dělal Ježíš, máme jako křesťané konat i my. Při jeho křtu říká Bůh před celým světem: „Toto je můj milovaný Syn, kterého jsem vám slíbil, aby vás zachránil, jen toho jsem od věků vyvolil za pomazaného, toho následujte.“ Proto jsme byli při křtu pomazáni olejem na kněze, proroky a krále. Stali jsme se pomazanými – stali jsme se křesťany. Od chvíle křtu patříme Bohu a máme konat jeho vůli tak, jak nám to Ježíš ukázal. V dějinách spásy je dnešní svátek mimořádným okamžikem. A my jej máme prožívat s radostí. Ježíš je Kristus, který zachraňuje lidi pro nebe, a my jsme křesťané – jsme vyvolení mu v tomto díle pomáhat.

Být christos – pomazaný – v sobě skrývá tři důležité rozměry. Rozměr kněze, proroka a krále. Co toto znamená u Ježíše a u nás?

Kněz

Kněz přináší oběti. Ježíš přinesl nejvyšší oběť – sám sebe. A přináší ji za mne, za tebe, za každého člověka. Kdybys byl jediný člověk na světě, Ježíš by se pro tebe obětoval. Je dobrým pastýřem, který se obětuje pro své stádo. Má na světě miliardy oveček, ale každou zná jménem. Každá je důležitá. Jako nejvyšší kněz přináší požehnání a každý, kdo se Kristu otevře a svěří, to může zakusit. Na nás je, abychom toto požehnání přijímali a vnášeli do světa.

Král

Když se řekne ve světě král, je to pro nás cizí, vzdálený člověk, kterého jen tak neuvidíme a proto nás nezajímá. Ale s Ježíšem je to jiné. Nikdo není takový král jako Ježíš. On jediný vládne navěky. On jediný bude soudit osobně každého člověka. Každý z nás se mu jednou budeme dívat do tváře. Jeho království není z tohoto světa, ale má být v tomto světě přítomné skrze nás. My všichni jsme velvyslanci Krista. Máme vznešený a obtížný úkol: hájit zájmy svého krále, pro něho bojovat a obětovat se.

Prorok

Prorok odhaluje a zjevuje Boží vůli, pravdu, lásku. Každý prorok věděl něco o Bohu a předal to lidem, ale jen Ježíš ví všechno. Nikdo nezná Otce jenom Syn a ten komu to chce Syn zjevit. Zde se naplno projevuje rozměr Ježíšova prorockého úřadu. Ježíš nám zjevil tajemství Boha jako nikdo jiný a svěřil církvi, svému tajemnému tělu, aby tuto pravdu střežila a hlásala. My jsme církev. My jsme Ježíšovo tajemné tělo. Každému z nás se chce Bůh dávat poznat, abychom o něm mohli ve světě svědčit.

Tolik lidí v dějinách toužilo poznat Boha a my ho známe. Využijme této své „známosti“ a buďme s ním důvěrní přátelé. Sdílejme své radosti i starosti s přítelem Kristem. Raďme se s ním o svém životě. On jako prorok ví co je pro nás dobré. Kristus kněz, král a prorok nám nabízí požehnání, ochranu a vedení po cestě, která vede do nebeského království. A Bůh má jediné přání: abychom jeho milovaného Syna poslouchali, abychom přijali jeho poselství a nechali se zachránit pro věčný život.