Překvapená žena

Text k zamyšlení u příležitosti 3. neděle postní (Jan 4,5-42) | 15. března 2020

Zde naleznete audio záznam celé mše svaté.

Bratři a sestry,

s většinou z vás se tuto neděli nesetkám osobně, přijměte tedy aspoň touto cestou pár myšlenek.

Samařská žena se stranila lidí. Chodila pro vodu v poledne, v době, kdy tam nikdo nebýval. Ale jednoho dne se všechno změnilo. Přišla jako obvykle ke studni a prožila nečekané setkání, setkání s Bohem.

Žena, která nechodila do chrámu a nežila příkladným životem, stála Ježíšovi za to, aby na ni čekal, aby ji oslovil, vstoupil do jejího života a změnil ho. Je krásné vidět, jak Bůh hledá cestu k nám, slabým a hříšným lidem. Jak nás oslovuje a vysvobozuje z hříchů, smutků a trápení.

I my v těchto dnech prožíváme nečekané věci. Naše kostely jsou kvůli virové pandemii uzavřené, možnosti setkávání omezené. Ale ani v této chvíli od nás není Bůh daleko. A má možnost nás oslovit novým způsobem. Když my nemůžeme přijít k němu, buďme si jisti, že on chce přijít k nám. Do našich rodin a domovů.

Možná jste si dávali na začátku postní doby předsevzetí, že se budete doma více společně modlit a že si uděláte více času na sebe navzájem. Teď k tomu máme mimořádnou příležitost. Využijme ji. Po celý život jsme chodili v neděli za Ježíšem. Teď máme příležitost ho pozvat k sobě domů. Uvědomit si a prožít, že rodina je malá církev, která se má shromažďovat k modlitbě a proměnit tak svůj dům v požehnané místo.

Asi nebude snadné se soustředit a modlit v domácnosti tak jako v kostele. Ale je důležité se to naučit. Můžeme si k tomu říci pár praktických rad.

Při sledování mše svaté v domácnosti nezapomeňme, že jde o modlitbu. Připravme se na ni a vytvořme si hezké prostředí. Při sledování si můžeme vystavit kříž, zapálit svíčku, nachystat kancionál a připojit se ke zpěvu písní. Zklidněme se a soustřeďme se jen na sledování přenosu. Nenechme se rozptylovat mobilními telefony, vařením, různými domácími pracemi a úkoly. Slavme liturgii „v chrámu“ rodinného kruhu.

Modleme se za sebe i za celý svět, zvláště za všechny nemocné a za ty, kdo jim pomáhají. Kéž nás Pán v těchto dnech provází a přivádí k víře tak, jako to činil v Sycharu.