O Velikonoční vigilii obnovíme svůj křest

Každým rokem je doba postní přípravou na obnovu křtu. Letošní rok je navíc součástí tříleté přípravy na 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu (v roce 2013). Rok 2011 je nazván Rokem křtu a tím je stanoveno, na co se máme o něco důkladněji zaměřit (rok 2012 bude Rokem biřmování a 2013 Rokem eucharistie).

Křest a jeho symboly

Svátost je viditelné znamení neviditelné milosti. Jaká znamení jsou spojena se křtem? Jaké symboly ho provázejí a vyjadřují?

Při křtu je člověk přijat do společenství církve, stává se navždy milovaným Božím dítětem.

Voda

Voda je hlavním symbolem křtu. Bez ní není život, je pro člověka nenahraditelná a drahocenná. Křestní voda nás obmývá od všech hříchů, obmývá všechno, co zakaluje Boží obraz v nás. Člověk může začít nový život.

Olej

Olej je v Bibli symbolem blahobytu, přízně a úcty, ale také léčí rány a uzdravuje. Při křtu se může použít dvakrát. Nejprve na začátku, mazání olejem katechumenů vyjadřuje sílu osvobozující od zla. Po křtu je člověk mazán křižmem (olej + balzám) jako výraz toho, že nově pokřtěný má bezprostřední přístup k Bohu, má svědčit o Boží lásce a má královskou důstojnost, důstojnost Božího dítěte.

Křestní roucho (rouška)

Při křtu dochází k velké proměně, pro novokřtěnce začíná nový život. Bílé roucho symbolizuje křestní nevinnost, čistotu duše člověka, který na sebe „oblékl Krista“. Křestní roucho je i symbol radosti, kterou nám Bůh dává.

Svíce

Hořící svíce šíří světlo a teplo. Křestní svíce se zapálí od paškálu, který symbolizuje Ježíše. Každý pokřtěný člověk může udělat svět prozářenější, přívětivější. Má všude vnášet světlo Kristovo. Má vidět dobro od Boha ve svém životě.

Co si připomenout?

Kde mám svou křestní roušku a svíci? Kdy a kde jsem byl pokřtěn? Kdo mne křtil? Kdo je mým kmotrem?

Prožijme slavnost Velikonoční vigilie a obnovu svého křtu s plným vědomím toho, co pro mne znamená. Kéž pak i každé setkání s kropenkou při vstupu do kostela je připomínkou toho, že jsem se křtem stal Božím dítětem.