Obřad svátosti manželství

Text k zamyšlení u příležitosti 2. neděle v mezidobí | 20. ledna 2013

Při přípravě na manželství se zeptal kněz snoubenců: „Co je na svátosti manželství nejdůležitější?“ Snoubenci se zamysleli a řekli: „Slib.“ Kněz nesouhlasně zakroutil hlavou. „Požehnání?“ zkusili to snoubenci podruhé. „Ani to,“ povídá na to kněz. „Tak nevíme,“ přiznali snoubenci. „Na svátosti manželství je nejdůležitější, aby byla krásná.“ Tu mladík posmutněl. „Nevím jak moc bude naše svatba krásná, peněz máme málo, prstýnky jsou sice zlaté, ale jen obyčejné a šaty prosté.“ I nevěsta sklesle pravila: „A já tomu dám ještě korunu, protože když jsem rozrušená, tak ze sebe často nevydám ani hlásku. To ta naše svatba asi moc krásná nebude.“ Tu se kněz usmál a řekl: „Ale krása svátosti manželství nespočívá v bohatě nazdobeném kostele, krásných šatech či uhlazené mluvě.“ „A v čem tedy spočívá krása svatebního obřadu?“ chtěli vědět snoubenci. „V pravdě. Krásné je to, co je pravdivé. Váš svatební obřad bude krásný, když to, co budete říkat a konat, bude odpovídat tomu, co prožíváte a budete chtít ve svém nitru. Pokud se skutečně milujete a chcete se vydat pod Božím vedením na společnou cestu životem, bude i prostá svatba krásná. Pokud vám ale bude scházet láska nebo víra, stane se i nejpřepychovější a nejpřipravenější obřad jen prázdným smutným divadlem.“

To, co jsme slyšeli v příběhu, platí ostatně nejen pro svatbu. Ale my se dnes zaměřme právě na průběh a obsah svátosti manželství. Jednotlivé části obřadu jsou důležité, protože kladou otázku: Myslíš to vážně?

Průvod

Rodiče přivádějí děti a předávají partnerovi. Myslíte to vážně? Opravdu se vzdáváte svého dítěte a nebudete zasahovat do jejich vztahu? Opravdu se vzdáváte svých rodičů, vydáváte se partnerovi do rukou a přijímáte za něho zodpovědnost?

Tito dva, kteří přicházejí naposledy jako já a já, se po příchodu otočí k oltáři. Člověk se obrací od toho, co bylo, a dívá se k Bohu, u kterého je naše budoucnost. Snoubenci se po většinu obřadu nedívají na sebe, ale společně k ambonu, kde Bůh mluví, a k oltáři, kde se zpřítomňuje Ježíšova oběť. A tak tomu má být po celý život. Šťastné je manželství, kde se partneři společně upírají k Bohu. Šťastná rodina, kde se všichni sejdou, aby Boha oslovili a také mu naslouchali.

Úkon kajícnosti

Opravdu se zříkáte všeho zla, kterého jste se dopustili? Odpouštíte těm, kdo vám ublížili? Chcete dát svému partnerovi to nejkrásnější a nejvzácnější co na světě máte – čisté, upřímné srdce naplněné odpuštěním a láskou? Je důležité, jaký je život před svatbou. Přinášíte si krásný a pravdivý vztah nebo dny pokřivené skrýváním se před Boží vůlí? A pokud se něco někde pokazilo, jste ochotni si to pravdivě přiznat, a tak Bohu dovolit, aby vstoupil?

Naslouchání Božím u slovu

Tím dáváme najevo, že na prvním místě našeho společenství stojí sám Bůh. Jeho moudrost a pravda. Chcete se opravdu řídit Božím hlasem, který k vám promlouvá ve vašem svědomí, v Písmu, skrze církev?

Žalm

Chcete Boha chválit a oslavovat svými ústy, zpěvy, skutky?

Slavnostní slib

Zde zazní otázky, které prověřují vaše odhodlání milovat, ryzost vaší lásky, kterou symbolizují zlaté prsteny, které si nasazujete. Stojíte si za tím co říkáte? Budete se k tomu vracet a odhodlávat po celý život?

Přímluvy

Chcete přijímat Boží milost, pomoc, ochranu a denně o ni prosit? Modlit se za sebe, za své děti, přátele?

Slavení eucharistie

Ježíš za vás umírá na oltáři. Miluje vás až k smrti. Jste odhodláni milovat jako on? Jste připraveni vzdát se všeho, i svého života? Ať muž miluje svou ženu, jako Kristus miluje církev. Až do krajnosti. A žena stejně tak.

Požehnání

Jste připraveni přicházet v každodenní modlitbě pro Boží požehnání? Budete pravidelně přijímat svátosti, které vám přináší Boží milost? Budete sami žehnat a šířit dary, kterými vás Bůh zahrnuje? Budete pro svět znamením, že existuje hluboká, čistá láska, která může s pomocí Boží změnit svět k lepšímu? Pak můžete společně vykročit na cestu životem. A to je závěrečný průvod, kdy ruku v ruce vycházíte z chrámu. Už ne jako já a já, ale jako my. Já, můj partner a Bůh, který nás spojil a který nás povede a bude chránit, když mu to dovolíme.

Takový svatební obřad je krásný. A když na něho nezapomeneme, jeho krása nás bude provázet i v manželském a rodičovském životě. Pokud jste na to všechno při své svatbě nemysleli, tak není pozdě se k těmto hodnotám vrátit a přijmout je do svého života. Ať vám k tomu Bůh žehná.