Jste návštěvník | Dnešních návštěv

Příležitost ke hříchu

Text k zamyšlení u příležitosti 14. neděle v mezidobí | 3. července 2011

„Vy žijete ne podle těla, nýbrž podle Ducha, jestliže skutečně ve vás přebývá Duch Boží.“ V posledních nedělích jsme častěji hovořili o Duchu svatém, který přichází do naší duše jako vzácný host a vede nás ke svému domovu – k nebi. Jsou pak duchové bytosti, které nás v této cestě podporují a chrání – andělé. Jsou však i jiní duchové, kteří se nás snaží z této cesty svést.

V Talmudu je jeden oddíl věnovaný nebezpečným místům, kterým se má člověk vyhýbat, neboť se tam zdržují zlí duchové, kteří by mohli člověka posednout. I my máme taková místa, kde se můžeme setkat se zlem, které nás chce připravit o něžnou přítomnost Ducha svatého a dnešní téma jim věnuje svoji pozornost. Kde si tedy dávat pozor na zlo?

S kým přebýváš, takovým se stáváš. Pokud hrozí, že bys měl podniknout cestu s bezbožníkem, vyraz raději o den dřív nebo později. Pokud máš možnost podniknout cestu ve společnosti spravedlivého, neváhej vyjít o tři dny dřív nebo později. Vydat se na cestu se spravedlivým je jako kráčet se strážným andělem.

Ze všech těchto rad vyplývá jasné poselství: aktivně vyhledávejme společnost dobrých lidí.

Jsou věci, o kterých lze říci, že jsou dobrými sluhy, ale špatnými pány. Můžu to být televize, film, počítač. Když zjišťujeme, že nás zotročují, že bez nich nemůžeme být, je potřeba se důrazně osvobodit. Mějme na mysli, že v nás má být Duch svatý. A není možné, aby nás vedl a osvěcoval, když ho vyženeme a nahradíme násilím, smyslností a pokleslostí, která se v médiích často vyskytuje. Přemýšlejme dobře nad tím, co sledujeme, čemu otvíráme svou mysl, paměť, fantazii… P. Adam Rucki říká: „Na koho (na co) se dívám, tím se stávám.“ Vybírejme si a dívejme se na dobré věci, ať nás povzbudí k tomu, abychom byli dobrými lidmi, dobrými křesťany.

Kardinál Špidlík říkal: „Není čas číst dobré knihy, je třeba číst jen ty nejlepší.“ Čím je člověk starší a moudřejší, tím víc si uvědomuje, kolik skutečně krásných věcí ještě nezná. Jako dobré a zdravé jídlo prospívá našemu tělu, dobrá kniha prospívá našemu duchu a naší duši. Máme dnes křesťanská nakladatelství, vychází stovky kvalitních knih, ze kterých si může vybrat každý. Nakrmme svou mysl a ducha dobrou četbou. K cestování a odpočinku patří i časopisy. I ty je potřeba vybírat. Kdo kupuje a čte bulvární tisk, podporuje pomlouvání a lhaní. Je to těžký hřích.

Při setkání kněží na Svatém Hostýně kardinál Vlk vybízel: „Dělejte dobro, ať nemáte čas na zlo. Zaměstnejte se užitečnými věcmi, ať vás ty marné nezatěžují.“

Zahálka je matka hříchu. Kdo se nudí, pokušení budí.

Kdo je v dobrém pilný a svěží, toho pokušení dožene jen stěží.

To jsou lidové moudrosti, ke kterým není co dodat. Konání dobra je jeden důležitý krok v boji se zlem. Druhý je nám také důvěrně znám. Je to modlitba, přijímání svátostí, každodenní život s Bohem. Mysleme tedy na svou duši, že je to chrám, kde sídlí Duch svatý. Pečujme o svého vzácného hosta, rádce, přítele Ducha svatého. On se nám odmění. Nyní pokojem, radostí a láskou a jednou šťastným věčným životem.

831 Total Views 1 Views Today

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *