Jste návštěvník | Dnešních návštěv

Skutečné úsilí

Text k zamyšlení u příležitosti 25. neděle v mezidobí při pouti do Mariazell (Lk 16,1-13) | 22. září 2019

Za opatem přišel jistý muž pro duchovní radu. Sedne si a povídá: „Mám starého otce. A ten mě každou chvíli překvapí nějakým nepříjemným osočením. Já se rozčílím, vynadám mu a už se hádáme. Pak mě to mrzí. Co s tím mám dělat?“ Opat se zamyslel a pravil: „Nenechte se zaskočit a jednejte stejně…“ Tu mu muž skočil do řeči: „Vždyť vám povídám, že jednám stejně jako on, a k ničemu to nevede.“ Opat pokýval hlavou a pokračoval: „Nenechte se zaskočit a jednejte stejně rychle, jen obráceně. Když vás překvapí nějakým osočením, vy ho překvapte milým slovem. Něco povzbudivého si připravte a nebojte se to použít. Překvapte ho dobrem, jako on vás překvapuje zlem.

Jednejte stejně, ale obráceně. Evangelium skrývá zajímavou myšlenku, kdy nám Ježíš na příběhu ukazuje velké úsilí v nepoctivosti, co do hmotného zajištění. A zároveň vybízí, abychom se stejným nasazením usilovali o skutečný poklad, o život věčný.

Druhá myšlenka připomíná, že kdo je věrný v maličkosti, je věrný i ve velké věci. Abychom mohli dobře a věrně spravovat svou věčnost, je třeba růst v maličkostech každodenního života. Osvědčit se věrností. Dobrý a svatý život začíná ve skrytosti, v hloubce našeho srdce, našich nejtajnějších myšlenek. Tam se rodí naše věrnost Bohu.

Víme, že naše spása, náš věčný život přijímáme od Boha jako nezasloužený dar. Ale aby mohl dárce obdarovat, musí být příjemce. Bude ho mít komu dát? Budeme o něho stát? Budeme připraveni jej přijmout? Jsme na mariánském poutním místě. A právě Panna Maria nás učí tomu správnému kroku. Řekla Bohu své „ano“, když přišlo na narození Spasitele. Byla by ale schopna toto „ano“ dát, kdyby ho „netrénovala“ v každodenních malých krůčcích? I my se každodenním souhlasem s Božím plánem učme vstoupit do toho velkého finále.

Pokud člověku na něčem záleží, udělá vše pro to, aby toho dokázal. Pokud skutečně miluje, snaží se ze všech sil, aby udělal milovanému radost. Kéž to platí i o nás a našem vztahu s Bohem.

53 Total Views 2 Views Today

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *