Jste návštěvník | Dnešních návštěv

Jak jsme ztratili s Adventem i Vánoce

Text k zamyšlení u příležitosti slavnosti Narození Páně – ve dne (Jan 1,1-18) | 25. prosince 2018

Jedna maminka si stěžovala: „To je hrozné, pomalu od dušiček se mě moje malá každý den ptá, kdy už budou Vánoce.“ A kamarádka ji odpověděla: „Divíš se? Už dva měsíce všude svítí vánoční ozdoby a hulákají koledy. Moje prateta je z toho tak popletená, že už mi dvakrát usmažila kapra a nachystala dárky. No, už aby ten blázinec byl za námi.“

Vánoce jsou krásný křesťanský svátek, ze kterého udělali obchodníci blázinec. Ale není to jen jejich chyba. Můžeme si za to často sami. Rozhodli jsme se hrát tuto hru s tím, že na Vánoce nebudeme čekat, vezmeme si je hned. Čas ztišení a zamyšlení dnes není moc v kurzu. A tak jsme se rovnou obklopili vánoční atmosférou a výzdobou… ta ale bez duchovního základu zůstane prázdná. Se ztraceným Adventem jsme ale přišli i o Vánoce. Co s nimi, když nastanou? Pro mnohé už vlastně v těchto dnech vánoční týdny končí. A tím, že jsme je zařadili na místo příprav, prožili jsme je vlastně ve shonu, při nákupech a úklidu. Není divu, že si mnozí oddychnou, že je to všechno za námi.

Asi se shodneme na tom, že by byla velká škoda spokojit se s tímto scénářem, který se tlačí do našich domovů. Ptali se jedné maminky, jak zvládá prožívat Advent. Vysvětlila, že se přestala připravovat na Vánoce a začala se připravovat na setkání s narozeným Kristem: „Nakupuji nejen v obchodě pro tělo, ale také v kostele pro duši, sytím rodinu nejen dobrým jídlem, ale také vlídným slovem, uklidím nejen dům, ale především svoji duši…“

Kéž bychom i my našli v adventu cestu do kostela tak často, jako ji najdeme do obchodů, kéž bychom rozdali tolik vlídných slov, kolik sníme dobrého jídla, kéž by naše srdce, naše duše byla čistá a krásná tak, jak chceme, aby byly krásné naše domácnosti a ulice. Pak budeme připraveni slavit Vánoce.

Možná jsme mnohé z těchto věcí nestihli a místo radostného očekávání prožíváme spíš únavu a vyčerpanost. Ale dobrá zpráva je, že i když nejsme připraveni ideálně, Bůh je připraven a chce nás obdarovat. Udělejme všechno pro to, aby v našich srdcích mohla zavládnout ta pravá vánoční radost.

Jak tento jeho dar přijmout a zakusit? Na to nalezneme odpověď, když si odpovíme na otázku: Kdy začínají Vánoce? Komerční v listopadu, když se v obchodech objeví vánoční zboží. Mediální v prosinci, kdy se v televizi a rádiích začnou vysílat vánoční pohádky a písničky. Ty skutečné ve chvíli, kdy dovolíme Ježíši Kristu, aby se narodil a byl vzácným hostem i v našem srdci, v našem životě.

241 Total Views 2 Views Today

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nové komentáře