This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Vnitřní zrak

Text k zamyšlení u příležitosti slavnosti sv. Cyrila a Metoděje | 5. července 2015

Jak je možné, že dva bratři dokázali během pár let vykonat dílo, které oslavujeme i po tisíci letech? Než nalezneme odpověď poslechněme si příběh.

Vypráví o nerozvážném mladíkovi, který chtěl být věhlasný a vlivný muž. Když se ptal, jak dosáhnout slávy a moci, doslechl se, že se člověk stane výjimečným, když v sobě probudí vnitřní zrak. Zvláštní smysl, který mu umožní vnímat všechny skryté poklady světa, skutečnou krásu. A také vidět do srdce člověka.

Přemýšlel nad tímto darem. Jaké by to bylo, vidět, kde je ukryté zlato, diamanty, na první pohled rozlišit hodnotné umělecké dílo od kýče a správně odhadnout druhého člověka. To bych se mohl stát nejbohatším a nejmocnějším mužem na světě. A s touto představou se vydal do světa hledat tuto schopnost.

Prošel nepočítaně měst a zemí, setkal se s různými lidmi a šarlatány. Až jednoho dne doputoval ke starému poustevníkovi. I vyjevil mu, po čem touží. K jeho překvapení mu poustevník nabídl pomoc. Hned a zadarmo, což muže potěšilo. Vypravil se se starcem do širého pole. Po několika hodinách přišli k hluboké jámě. Tu mu poustevník poručil, ať se do ní podívá. Muž se naklonil a v tu chvíli ho stařík strčil tak silně, že spadl až na samé dno.

Tři dny tam nešťastný muž křičel o pomoc, bez jídla, bez vody. Najednou přijde poustevník a ptá se: „Koho vidíš?“ „Proradného a zlého starce!“ zakřičí rozzlobený muž. Stařec mu hodí vak vody a zmizí. Muž by na něj chtěl ještě křičet, ale nejprve se musí napít. Polkne první doušek vody a ta chutná jako nejlahodnější víno. Napije se a vyčerpán usne. V jámě pak trpí další dva dny. Když pak přijde poustevník a ptá se: „Koho vidíš?“ muž ze všech sil křičí: „Vraha a podvodníka!“ „Pořád stejně slepý,“ zamumlá stařec, hodí mu krajíc chleba a zmizí. Muž je rozzlobený, ale popadne chléb a hladově se zakousne. Má pocit, že to je to nejlepší jídlo na světě. V noci pak hodiny leží, pozoruje oblohu se zářícími hvězdnými diamanty a přemýšlí. Když ho ráno zaplaví světlem a teplem zlaté slunce, má dokonce pocit, že je vzdor své zoufalé situaci šťastný. Touží žít jako nikdy před tím.

Tu se zase objeví na okraji jámy poustevník a ptá se: „Koho vidíš? Moudrého, velmi moudrého muže,“ zní odpověď. V tu chvíli se stařec usměje a spustí mu dolů lano: „Vidím, že jsi konečně našel ten správný pohled, chyť se, ať tě mohu vytáhnout.“

K tomuto muži z příběhu, který nakonec nalezl moudrost, který dokázal vidět tímto vnitřním zrakem, můžeme přirovnat sv. Cyrila. Toužil po světském uznání, ale nakonec našel moudrost.

n_264

My si můžeme uvědomit, že takovou jámou pro nás může být manželství, rodičovství, zaměstnání, ale jen do té doby, než přestaneme bědovat nad tím, co nám ten druhý bere a čím nás omezuje. Vysvobozením bude, když si uvědomíme, že je třeba se radovat z toho, co máme od samotného Boha a čeho jsme si dávno přestali vážit.

Skromnost, pokora, radost z Božích darů, to je základ svatosti, která přitahuje požehnání pro náš život a naši práci. Naše osobní svatost, ve které si vážíme Boha a následujeme ho, přináší trvalý užitek. To je jeden z odkazů dnešní slavnosti a zároveň výzva k následování. Když na nás dolehne trápení, křivda, nepodlehněme skepsi a znechucení. Dovolme kříži, aby z nás učinil lidi moudré a hluboké. Lidi, kterým neschází tento vnitřní zrak, kterým jsou vidět skutečné poklady a krásy života a světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *