This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Zapojeni do díla spásy

Text k zamyšlení u příležitosti 14. neděle v mezidobí (Lk 10,1-12.17-20) | 7. července 2019

Minulou nedělí – slavností Výročí posvěcení kostela – jsme započali období prázdninových měsíců. Rozestřeli jsme si důležitá pravidla pro budování stavby našeho života. Dnes pokračujeme výzvou evangelia o vyslání dvaasedmdesáti učedníků. Z části jsme tento úryvek slyšeli již o slavnosti našich věrozvěstů, dnes tedy pokračujme v naší úvaze.

Evangelium začíná větou: „Pán ustanovil ještě jiných dvaasedmdesát učedníků.“ Proč? To číslo tam není jen tak. V židovství mají čísla svůj symbolický význam. Sedmička je číslo celistvosti a dokončení či naplnění, 12 pak je symbolem vyvoleného národa. Ježíš má kolem sebe 12 apoštolů a k nim dnes přidává dalších 72 učedníků, které posílá hlásat evangelium. Dohromady je to 84, to znamená 7 x 12 lidí. Z překladu této číselné symboliky vyplývá, že posílá do světa celý vyvolený národ. A tímto dokončeným, naplněným, vyvoleným národem je církev.

Ježíš tedy posílá každého pokřtěného, aby se zapojil do díla spásy. Nikdo nemůže říct: „Mne se to netýká.“ Co ale udělat, abych to zvládl? Na sv. Cyrilovi a Metodějovi krásně vidíme, jak se na svou misii připravují. Chtěli k nám promlouvat srozumitelným jazykem. Nevzdali se. Našli způsob, jak nám předat poklad, a my na to s vděčností vzpomínáme. Že se tato situace neopakuje? Právě naopak. Nové generace žijí často v jiném prostředí (virtuálním, pohlceni nějakým seriálem…), jedna generace nerozumí té druhé (a nejen generace, i naši vrstevníci a kolegové v tomto světě). Je tedy nutné najít jazyk, kterému budou děti, vnuci, další generace rozumět, a jednou také s vděčností vzpomínat na nás. A je jasné že zde nejde jen o „slova“.

Dalším krokem ke zdárnému zvládnutí našeho vyslání je třeba mít zdravý vztah s Ježíšem. Máme ohlašovat blízkost Božího království. Co to znamená? Připomínat lidem, že Bůh na nás nezapomněl, že se nám v Pánu Ježíši dává poznat. A také ukázat svůj každodenní vztah s ním. Toto je vydání svědectví. Vypadá to lehce, ale není to snadný úkol.

Jak to zvládají učedníci? Snaží se o laskavé, upřímné a pravdivé svědectví. Po vykonané práci se vracejí za Ježíšem a konzultují své úspěchy a radují se s ním. Zaujměme tento postoj i my v dnešní době (sebereflexí, zpytováním svědomí).

Je na nás krásné i náročné poslání žít s Ježíšem a vydávat o něm srozumitelné svědectví. Kéž nám přinese radost jak tady na zemi, tak i na věčnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *