Zlínský kraj – místo pro duchovní obnovu
Obdrželi jsme dopis Ing. Jindřicha Ondruše (KDU-ČSL), náměstka hejtmana Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a církve, ohledně projektu Velehrad 2013, který níže zveřejňujeme.
V roce 2013 si budeme připomínat 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Proto v dubnu letošního roku Rada Zlínského kraje schválila návrh projektu Velehrad 2013, kterým chceme důstojným způsobem přiblížit život a dílo soluňských bratří, kteří přinesli nejen zdejší krajině, ale celému národu křesťanskou víru a hodnoty, které byly počátkem vzdělanosti, kultury a české státnosti.
Projekt je širokospektrálně zaměřen. Hlavní důraz bude kladen na význam a rozvoj odkazu sv. Cyrila a Metoděje. Příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu, jejich mise a působení se staly záhy událostí evropského rozměru. Dějinná role, kterou plnili, byla pak slavnostně potvrzena papežem Janem Pavlem II., který je apoštolským listem Egregiae virtutis viri prohlásil vedle svatého Benedikta za spolupatrony Evropy.
Velehrad je v pravém slova smyslu centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy. Problematiku tohoto dialogu nalézáme také v díle J. E. Tomáše kardinála Špidlíka. Tento znalec cyrilometodějského odkazu a zakladatel papežského ústavu východních studií uchovával ve svých myšlenkách vizi Evropy, která „dýchá oběma plícemi – východní i západní“. Dílem jednoho z největších znalců východní teologie a spirituality se bude věnovat i připravovaná konference.
Vyvrcholením oslav připomenutí 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje by byl bezesporu příjezd papeže Benedikta XVI. na Velehrad. Již v listopadu 2009 se kvůli tomu do Vatikánu vydali zástupci Zlínského kraje, města Zlína a obce Velehrad, aby předali Svatému otci dopis s pozváním. Na návštěvu České republiky v roce 2013 Svatého otce pozval také pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Dominik Duka.
V rámci projektu Velehrad 2013 je také jako důležitá součást připravován i produkt cestovního ruchu. Velehrad je jedním z nejvýznamnějších poutních míst i významná kulturní památka. Právě rok 2013 je příležitostí, jak udělat ze Zlínského kraje významný cíl poutní a kulturní turistiky. Zlínský kraj totiž kromě Velehradu může nabídnout i další poutní místa, jako jsou Svatý Hostýn, Štípa, Provodov nebo Radhošť.
Z tohoto důvodu se Zlínský kraj jako první region ze střední a východní Evropy stane součástí sítě poutních stezek Evropy I Cammini d’Europa, jejímž cílem je podporovat rozvoj poutních stezek v Evropě. Poutní turistika znamená putování za duchovním prožitkem a v západní Evropě je velmi rozšířená. Každoročně se na hlavní poutní stezky v Evropě vypraví několik miliónů poutníků. Mezi nejvýznamnější poutní trasy patří cesta do španělského města Santiago de Compostela a samozřejmě do Říma.
Od zařazení Zlínského kraje do I Cammini d’Europa si slibujeme zvýšení zájmu poutníků z Evropy a od nás o poutní trasu Velehrad – Svatý Hostýn, která umožňuje navštívení nejen dalších poutních míst na své trase (např. mariánské poutní místo ve Štípě), ale i dalších míst v kraji sloužících k relaxaci a zábavě a tím přispět k většímu rozvoji cestovního ruchu v kraji.
Ing. Jindřich Ondruš (KDU-ČSL),
náměstek hejtmana Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a církve
Napsat komentář