(Ne)pozorní žáci

Text k zamyšlení u příležitosti 25. neděle v mezidobí | 20. září 2015

V pátek jsme s dětmi vzpomínali, že se učedníkům stalo něco podobného, jako když my sami nedáváme pozor a přeslechneme, co nám říkají rodiče nebo učitelé ve škole. To, co se stalo jim, stává se i nám… v kostelních lavicích. Bůh k nám promlouvá skrze liturgii… slova, symboly, ale my často neodcházíme ani moudřejší, ani bohatší.

Přitom je možné říci, že se v kostele vyučuje ten nejkrásnější a nejdůležitější předmět na světě… umění milovat. Poslechněme si příběh, jak probíhalo jedno takové „vyučování“ u jistého pozorného žáka.

Po jedné bohoslužbě přišli za opatem mniši a ptali se: „Všimli jsme si, že jste se dnes při proměňování chleba usmíval, ale vzápětí při pozdvihování kalicha zesmutněl. Stalo se něco zlého?“ Opat na ně pohlédl a pravil: „Stalo se něco krásného. Slyšel jsem Ježíšův hlas.“ „Vážně? A co říkal?“ chtěli vědět mniši. Opat se nadechl a dojatě citoval poselství, kterého se mu dostalo: „Když jsem pozvedl hostii, uslyšel jsem: »Můj milý příteli, kéž byste věděli s jakou radostí mezi vás v tuto chvíli přicházím. Pak byste chápali, jak vás miluji.« Tu mne zaplavil pocit radosti a štěstí a já se začal usmívat. Ale musel jsem pokračovat ve slavení mše svaté. A tu, když jsem pozvedl kalich s Kristovou krví, ozval se opět onen hlas: »Můj milovaný příteli, kéž byste tušili s jakou bolestí se za vás v tuto chvíli obětuji. Pak by se ve vašem srdci rozhořela láska, která by vám dala sílu opustit vše, co není důležité, a jít za mnou.« A já si uvědomil, jak málo Ježíše miluji, jak málo mu rozumím. Byl jsem v tu chvíli smutný, ale ne nešťastný, protože jsem vnímal, že Ježíš mě chápe a má se mnou nekonečnou trpělivost.“ Mniši zaujatě poslouchali a pak si povzdechli: „To muselo být krásné. Proč to takto neprožíváme všichni?“ Opat se zamyslel a pravil: „Tajemství mše svaté se nedá změřit. Není snadné je vidět, vysvětlit nebo pochopit. Je to tajemství, ke kterému je třeba se promodlit a proadorovat.“

Přijměme i my toto pozvání, abychom mohli stále více odkrývat tajemství mše svaté a radovat se z tohoto bohatství. Chtějme být celým svým srdcem s Ježíšem.